1. Отворете контролния панел. Обикновено това става като посетите основния IP адрес на рутера от браузъра на компютъра си. За по-сигурно проверете в упътването, тъй като може да има различния при определените марки.
2. Първо сменете паролата за достъп до настройките. След това сменете и паролата за достъп до самата мрежа. Измислете нестандартни и уникални пароли. Може да си ги запишете и съхранявате при рутера. Сменяйте ги през няколко месеца.
3. Всяка безжична мрежа има и т.нар. SSID име. Сменете го с различно от стандартното.
4. Активирайте WPA криптирането на данните. По-новите рутери поддържат и WPA2 криптирането, което е още по-сигурно.
5. Задължително активирайте и MAC филтрирането. MAC е уникален идентификационен номер на всяко устройство, което има достъп до мрежа. Ако включите MAC филтриране, устройства с MAC номера, различни от одобрените от вас, няма да имат достъп до мрежата. Обикновено въвеждането на допуснатите MAC номера става от същото меню, където се включва и филтрирането.
6. Въведете и ограничение на DHCP каналите. Чрез тях рутерът може да знае с колко устройства има право да комуникира. Ако имате 5 устройства в домашната мрежа, направете 6-7 DHCP канала (нека да има един-два за гостите ви).
7. Блокирайте и т.нар. WAN Requests. Това ще забрани на рутера ви да отговаря на IP искания от устройства, извън вашата мрежа. Ако искате съвсем да защитите мрежата си, деактивирайте и възможността за отдалечен достъп до администраторския панел. Така всеки, който иска да получи достъп до настройките на рутера, ще трябва физически да се свърже с него.